معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

در سومین جشنواره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز،
انجمن علمی معماری از میان 42 انجمن علمی دانشجویی ،
موفق به کسب عنوان افتخارآمیز "انجمن علمی دانشجویی برتر" شد.به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، این جشنواره همزمان با هفته فرهنگی دانشگاه در روز یكشنبه 18 اردیبهشت ماه در محل سرسرای دانشكده علوم برگزار شد و انجمن های علمی 11 دانشكده به مدت سه روز دستاوردهای علمی پژوهشی و فعالیت‌های یكساله خود را در قالب نشریات، بنر، پوستر، عكس و غیره به نمایش گذاشتند.

بخش‌های جانبی نمایشگاه شامل كارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی و عمومی و چهار نمایشگاه عكس از طرف انجمن‌های علمی  دانشجویی جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، معماری، علوم زیستی و شیمی بود كه برگزار شد.

در بخش پایانی مراسم اختتامیه، انجمن‌های علمی برتر دربخش‌های مختلف معرفی شدند.

لینک خبر

نوع مطلب : انجمن علمی معماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 :: توسط : محمدرضا نظریان

به گزارش خبرگزاری ساختمان ایران :

یک عضو هیئت علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانش معماری در جامعه‌ امروز به‌ صورت عمومی وجود دارد اما به‌ درستی مدیریت نمی‌شود.

روح‌الله مجتهدزاده اظهار کرد:

معمارها و شهرسازهای استان می‌دانند که باید چه راهکارهایی در زمینه کاهش هدررفت انرژی در ساختمان به‌ کار ببرند اما به‌ دلیل مدیریت ضعیف قادر به انجام آن نیستند. وی افزود: از عرصه سازمانهای تخصصی ساخت‌وساز همانند حوزه نظام مهندسی و سازمان مسکن و شهرسازی تا عرصه‌های اجرایی مثل شهرداری این دانش مدیریت درستی نمی‌شود.

این عضو هیئت علمی معماری دانشگاه شهید چمران، در پاسخ به این سوال که چه راهکاری برای بهبود این وضعیت وجود دارد، گفت: مهمترین راهکار این است که ما یک نظام مدیریتی درست برای اجرای حداقل قوانین فراهم کنیم. مجتهدزاده ادامه داد: به عنوان مثال اگر بتوانیم قانون عایق‌کاری ساختمان را که در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان وجود دارد اجرا کنیم آن زمان می‌توان راهکارهای دیگری را نیز پیشنهاد داد.

وی با اشاره به این ‌که اصول معماری در ساخت‌وسازها رعایت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تابش‌بندها، سطوح سایه‌انداز و شیشه‌های دوجداره لازمه هر خانه در اقلیم گرمسیری است و می‌تواند میزان تابش آفتاب و هدررفت انرژی را به میزان زیادی کاهش دهد که متاسفانه تمامی آنها به ندرت در ساختمانها به‌ کار می‌رود.

این عضو هیئت علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: در بسیاری از خیابانهای اهواز مشاهده می‌کنید که خانه‌ها با ارتفاع‌های متفاوت از یکدیگر در کنار هم ساخته می‌شود که این امر باعث می‌شود برخی از ساختمان‌ها در معرض تابش نور خورشید قرار گیرند و این مساله حرکت آزاد باد را در این محلات محدود می‌کند.

مجتهدزاده با اشاره به این ‌که در اغلب کشورها تراکم ساختمان‌ها روابط مشخصی دارد، گفت: در کشورهای توسعه‌یافته خانه‌ها در محدوده مشخص و ابعاد یکسان ساخته می‌شوند که این امر علاوه بر این‌که نمای شهری را به‌وجود می‌آورد، مصرف انرژی را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد. متاسفانه تراکم ساخت‌وساز در مقیاس شهری اهواز رعایت نشده است.

لینک خبر


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 :: توسط : محمدرضا نظریان

انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز، تقدیم می کند:


شماره های 1 و 2 نشریه اُرچین

موضوع ویژه این شماره: معماری معاصر

رویکردی نوین در ارائه نشریات دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز
نوع مطلب : انجمن علمی معماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 18 اردیبهشت 1390 :: توسط : محمدرضا نظریان

فکر می کنم یکی دوترم قبل بود که با یکی از بچه ها تو اتاق استاد مجتهدزاده، بودم.

 استاد تصویر ز یرو بهمون نشون داد و گفت می تونید حدس بزنید اینجا کجاست؟!


باغ شاهزاده ماهان دارای مختصات جغرافیایی30 درجه و 4 دقیقه عرض ‌شمالی ‌و 57 درجه و 17 دقیقه طول شرقی می‌باشدارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد 1850 متر است.
 با توجه به این كه باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار قرار گرفته است ،از ارتفاع 2000 متر از سطح دریای آزاد برخوردار است.
واقع شدن منطقه در مسیر عبوری كرمان به بم و در مسیر جاده كهن ابریشم از عواملی است كه این محل را برای احداث یك باغ اشرافی مناسب می‌ساخته است.


تصاویر و مطالب بیشتر، در ادامه مطلب.
نوع مطلب : معماری منظر، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 اردیبهشت 1390 :: توسط : محمدرضا نظریان

 سوم اردیبهشت،
روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار، مبارک.


معمار همان است که از عشق بنا ساخت، باقی همه طراحی غفلت بود و هندسه ی درد ...مدیرعامل بنیاد معماری میرمیران با تاکید بر اینکه روز یا هفته‌ای به نام معماری در تقویم رسمی کشور ثبت شود، تصریح کرد:

"چند سالی است که از اول اردیبهشت ماه تا یک هفته این موضوع به طور عملی اجرا می‌شود اما به صورت رسمی روزی با این نام در تقویم ملی ایران درج نشده است."

دکتر ایرج اعتصام در آستانه سالروز تولد شیخ بهایی به مناسبت بزرگداشت روز و هفته معماری در گفت وگو با شبکه اطلاع‌رسانی ساختمان ایران (شاسا) افزود:

این اقدام کمک بزرگ و قابل ملاحظه‌ای به موضوع معماری کشورمان می‌کند.

وی شرایط معماری کشورمان را از لحاظ کیفیت کار و توانمندی معماران داخلی مثبت ارزیابی کرد و گفت: از نظر فنی و هنری در شرایط بسیار خوبی قرار داریم به صورتی که این هنرها در داخل و خارج کشور قابل مشاهده است.

استاد پیشکسوت معماری دانشگاه های ایران ادامه داد: اگر چنانچه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بخش طراحی و معماری توجه بیشتری شود مطمئنا سطح کاری و فکری معماران نیز در این زمینه ارتقا می‌یابد.

اعتصام برای ارتقاء سطح معماران کشورمان توصیه کرد که دانشگاه‌ها برای دانشجویان ممتاز خود سفرهایی را برای بازدید از کشورهای دیگر چه اروپایی چه آسیایی مانند چین و مالزی که فعالیت‌های مهمی را در این خصوص انجام داده‌اند در نظر بگیرند که این موضوع اثرات مثبت و شایانی را در تقویت معماری خواهد داشت.

وی به کارهای انجام شده معماران داخلی اشاره کرد و افزود: ساختمان مجلس شورای اسلامی، ساختمان سازمان اجلاس سران همچنین سفارت ایران در تایلند و سرکنسولگری ایران در فرانکفورت حاصل تلاش معماران داخلی است.

به گزارش شاسا، دکتر ایرج اعتصام از بزرگترین اساتید معماری ایران طراح و معمار پارک ملت تهران و پارک کوروش(شریعتی) و مردی است که چند دهه به معماری کشور خدمت کرده است.


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 2 اردیبهشت 1390 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو