معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

مسجد منتل(1) (Mantle Mosque) ؛

طراحی شده توسط دانیل آندرسون(Daniel Andersson ) و کریستین فلوگل( Christiane Flügel )


مسجدی به سبکی جدید، که شباهتی با ساختار کلاسیک مساجد و تصوری که از یک مسجد در ذهن داریم، ندارد.

رقابتی فشرده تحت عنوان " طراحی برای بهسازی "  توسط موسسه ترافیک – مستقر در دوبی – برگزار گردید و طی آن معماران برای طراحی مسجدی چنر منظوره با سبکی جدید باهم به رقابت پرداختند.

هدف اصلی طرح ساده است: عملکرد مسجد در نیازهای بنیادین خلاصه می گردد. که با توجه به آن سعی شده است در مسجد از فرم های عمودی نزدیک به هم استفاده شود.


در این طرح فضاهای بازتر، فعالیت های جمعی و زنده تر در طبقات پایین تر و فضاهای بسته تر، خصوصی تر و خلوت تر در طبقات بالاتر گنجانده شده اند.
به عنوان مثال، بازارچه ای در (قسمت) هشتی طبقه ی همکف قرار داده شده است و در بالاترین طبقه مسجد، مناره قرار دارد که از طریق آن نمازگزاران را به شکلی سنتی برای ادای نماز فرا می خواند.

ترجمه : مرتضی همتی
نوع مطلب : معرفی پروژه، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

 فرانک گری(Frank O.Gehry)  از آن دسته از معمارانیست که مدام در آتلیه اش به همراه شاگردان و دستیارانش به ساخت و آزمودن مدل های مختلف برای یک پروژه می پردازد و از طریق ساخت و آزمون ماکت های گوناگون به طرح نهایی خود دست می یابد.

view to the exhibition

 
به عنوان یک رویداد ویژه ، در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی معماری در ونیز ایتالیا ،

موسسه لوما  (LUMA) از یک پروژه معماری که با هدف ایجاد یک الگوی فرهنگی جدید ، توسط فرانک گری و دستیارانش (gehry and gehry partners ) طراحی شده بود ، رونمائی کرد.


ترجمه : مرتضی همتی

نوع مطلب : معرفی پروژه، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 23 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

Amazing StaircasesThis one would be confusing at first.
Start with the wrong foot and you are in trouble.

نوع مطلب : معماری داخلی، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 21 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان


طراح : سانتیاگو کالاتراوا

محل : والنسیا ، اسپانیا

کارفرما : فرمانداری والنسیا

سانتیاگو کالاتراوا : " از آن جا که این سایت به دریا نزدیک است و والنسیا خشک، تصمیم گرفتم تا از آب به صورت انعکاس دهنده معماری به عنوان یک المان شاخص سایت استفاده کنم."


شهرک علوم و هنر  که توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است، یک مرکز بازآفرینی شهری برای فرهنگ و علوم در مقیاس بزرگ است که هم چنین "L’Oceanogràfic" – شهری در زیر آب که توسط مرحوم "Felix Candela" طراحی شده است – را نیز در بر می گیرد.

نوع مطلب : آشنایی با آثارمعماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : شنبه 20 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

این مطلب اضافه می گردد:

هنگامی که اعلام شد که ثبت نام دانشجویان جدید الورود دانشگاه چمران به صورت اینترنتی خواهد بود، این ابهام برای همه پیش اومد که در این صورت چطور دانشجوها میخوان مدارک ثبت نامشونو به دانشگاه بدن و

 از اون مهمتر چطوری میتونن اینترنتی انتخاب واحد کنن، اونم در شرایطی که اصلاً از واحدهایی که باید بگیرن و اساتید این واحدها خبر ندارن!


ولی با اطلاعیه جدید دانشگاه ، این ابهام ما به شکل زیبایی(!) برطرف شد:

" كلیه پذیرفته شدگان عزیز پس از ثبت نام اینترنتی و اخذ كد رهگیری و شماره دانشجویی ،لازم است بر اساس جدول ذیل با توجه به رشته قبولی خود جهت تحویل مدارك ثبت نام و اخذ برگ انتخاب واحد و حضور در كلاسها به آموزش دانشكده مربوطه مراجعه نمایند . "


  روز و تاریخ  انتخاب واحد
(مراجعه به آموزش دانشكده مربوطه)
ترتیب حروف اول نام خانوادگی 
  شنبه              89/7/3

الف ـ ب ـ پ ـ ت- ث ـج ـ چ ـ ح ـ خ ـ د ـ ذ ـ ر ـ زـ ژ

  یكشنبه           89/7/4
س ـ ش ـ ص ـ ض- ط ـ ظ ـ ع - غ - ف ـ قـ ك   گ ـ ل - م ـ ن ـ   و ـ هـ ـ ی


در واقع این ثبت نام اینترنتی ، فقط یک ثبت نام نمایشی است!!

برای اطلاع بیشتر ، به این لینک(سایت دانشگاه) مراجعه کنید:

ثبت نام دانشجویان كارشناسی جدیدالورود دانشگاه شهید چمران اهواز اینترنتی انجام می‌شود.

برای نخستین بار، ثبت نام دانشجویان كارشناسی تازه وارد دانشگاه شهید چمران اهواز برای سال تحصیلی 90-89 به صورت غیرحضوری و از طریق اینترنت انجام می‌پذیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دكتر محمد علی فیروزی، معاون آموزشی و تحصیلات تكمیلی دانشگاه هدف از اجرای طرح ثبت نام اینترنتی دانشجویان را رفاه حال آنان و تسهیل در امر ثبت‌نام عنوان كرد و گفت:

"معمولا حدود 70 درصد پذیرفته‌شدگان در آزمون سراسری كه وارد دانشگاه شهید چمران اهواز می‌شوند را خانم‌ها تشكیل می‌دهند كه همراهی اعضای خانواده و والدین با آنها برای ثبت نام به ویژه برای دانشجویان غیربومی مشكلاتی برای آنها به همراه داشت."

دكتر فیروزی با یادآوری اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری سال 89 در نیمه دوم شهریورماه، گفت: ثبت‌نام اینترنتی(غیرحضوری) دانشجویان تازه وارد از 27 شهریور تا 3 مهرماه از طریق سایت ثبت نام به نشانی  www.scu.ac.ir (پورتال دانشگاه) انجام خواهد شد.

منبع خبر : سایت دانشگاه -لینک خبرنوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 17 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

به‌نام دوست

مقدمه

مرکز رویدادهای معماری ایران همواره برآن بوده که برنامه‌های این مرکز را با هدف بالا بردن کیفیت معماری امروز و فردای ایران، برنامه‌ریزی و اجرا نماید. یکی از اصلی‌ترین راه‌های نیل به این مهم، به‌وجود آوردن شرایط فهم «معماری در سرزمین ایران» است.

این شرایط با تأمل در تمام پرسش‌های محتمل پیشِ رو درباره‌ی مکان، زمان، تاریخ، طبیعت و انسان ایرانی و ژرف‌اندیشی جمعی در پاسخ‌های گوناگون آنها محقق خواهد شد.
سرزمین گرگان که امروز استان گلستان نام گرفته و حوزه‌ی فرهنگی‌اش از گوهرتپه تا منطقه‌ی کلاله را شامل می‌شود، از نقاط پراهمیت ولی کمتر شناخته‌شده ایران‌زمین است. این سرزمین نیز درس‌های ویژه‌ی بسیاری در عرصه‌ی معماری دارد و نگاهی دیگر می‌طلبد. 


سابقه‌ی چندهزار ساله‌ی زندگی در این سرزمین که تنوع طبیعی‌اش به‌راستی چشمگیر است، مواجهه با مسائل و پرسش‌های بسیاری را برای مردمش ناگزیر ساخته؛ پرسش‌هایی که امروز فهمشان و یافتن پاسخ‌هایشان برای ما از جهات گوناگونی مفید است. این امر قابلیتی به سرزمین گرگان بخشیده تا بتواند فرصتی برای بازیابی پرسش‌های پیشِ ‌روی حوزه‌ی معماری و شهرسازی امروز نیز باشد.
در این نوبت، مجموعه‌ی برنامه‌های کارگاه فهم معماری ایران که هدفش به‌وجودآوردن امکان فهم معماری به‌واسطه‌ی حضور در مظاهر گوناگون آن است، برنامه‌‌ی تازه‌‌اش را به حوزه‌ی فرهنگی گرگان اختصاص داده است.

قالب برگزاری

این رویداد، همان‌گونه که از عنوانش برمی‌آید، در قالب کارگاه برگزار می‌شود که برای دانشجویان معماری و  علوم مرتبط با آن برنامه‌ریزی شده است که در شش گروه به‌‌صورت موازی و هم‌زمان برگزار خواهد شد و هر دو گروه به یک  زمینه‌ که در پی آمده است، خواهند پرداخت.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 15 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

دوستانی که درس معماری جهان دکتر حجازی رو گذروندن، حتماً تصویر زیر براشون آشنا هست:


این تصویر متعلق به شهرک علوم و هنر والنسیای اسپانیا ، شاهکاری از سانتیاگو کالاتراوا معمار مشهور اسپانیایی است.

در ادامه مطلب، تصاویری زیبا از این شهرک را مشاهده خواهید کرد و در پست های بعدی درباره این شهرک بیشتر گفته خواهد شد.
نوع مطلب : عکس، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 14 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

دوازدهمین دوره دوسالانه جهانی معماری ونیز با 46 تصویر، ‌پلان و نقشه باغ‌های ایرانی و همچنین یک اثر مفهومی و فضاسازی از مجتبی کلهر از روز 4 شهریورماه در غرفه ایران به نمایش درمی‌آید.

به گزارش شبکه ایران، دوازدهمین دوره دوسالانه معماری ونیز از روز 4 شهریورماه در شهر ونیز ایتالیا افتتاح می‌گردد و به مدت 3 ماه ادامه دارد.

در این دوسالانه تصاویر، ‌نقشه‌ها و پلان‌های پنج باغ ایرانی به نمایش درمی‌آید.

دوازدهمین دوره دوسالانه جهانی معماری ونیز با 46 تصویر، پلان و نقشه از باغ های نارنجستان قوام (شیراز)، باغ فین (کاشان)، باغ ماهان (کرمان)، باغ دولت آباد (یزد) و باغ چهل ستون (اصفهان) و هم چنین اثر مفهومی (چیدمان) بدون عنوان مجتبی کلهر از روز 4 شهریورماه در شهر ونیز ایتالیا افتتاح و به مدت 3 ماه ادامه دارد.


شایان ذکر است، مجتبی کلهر دبیر نمایشگاه و استاد ایرانی دانشگاه معماری ونیز در این دوسالانه، یک ‌اثر مفهومی به نمایش می‌گذارد که نمایان‌گر باغ‌های ایرانی است . مجتبی کلهر گفت: در دوازدهمین دوسالانه جهانی معماری ونیز،‌ ایران در نظر دارد نمونه‌هایی از بهترین باغ‌های ایرانی،‌ که به عنوان فضای عمومی از طرحی کلاسیک و ساختاری پایدار از نقطه نظر معماری برخوردار می‌باشند، ‌ارائه دهد.

 پنج باغ تاریخی از شهرهای مختلف ایران انتخاب شده‌اند که با تجزیه و تحلیل مفاهیم فضایی، معماری‌، پایه و اساس فلسفی و معنوی باغ ایرانی را از طریق عکس، ‌طراحی و متن به معرض نمایش می‌گذارند. خورشید، ‌تک درخت،‌ حوض و آوای طبیعت، ‌عناصر اصلی تشکیل دهنده طراحی باغ ایرانی هستند.

منبع : http://www.inn.ir


لینک های بیشتر در این زمینه:


نشست «معماری در باغ‌های ایرانی» به مناسبت جشنواره ونیز، توسط انجمن مفاخر معماری ایران

عكاسی از باغ‌های ایرانی برای جشنواره ونیز توسط جاسم غضبان‌پور

انتشار پوستر باغ ایرانی جشنواره ونیز

به مناسبت جشنواره ونیز، كتابچه باغ ایرانی منتشر شد
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 12 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

برای مرور برنامه های احتمالی انجمن در دوره جدید ، به لینک زیر مراجعه کنید:

http://4dlife.mihanblog.com/extrapage/anjoman_elmi2


دوستان عزیز!

خواهشمندیم برای بهبود فعالیت های "انجمن علمی معماری" و در نتیجه پیشرفت رشته ی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز، نظرات و پیشنهادهای خود را بیان کنید.

مطمئناً پیشنهادهای شما در زمینه های مختلف، توسط اعضای انجمن به کار گرفته می شوند.یکی از اهداف اصلی انجمن علمی معماری در سال جدید ، مشارکت هرچه بیشتر دانشجویان در فعالیت های انجمن خواهد بود.


در این راستا با توجه به فرم های "عضویت فعال" که توسط دانشجویان تکمیل گردید، و با توجه به اولویت های تعیین شده توسط خود دانشجویان، از همگی آن ها جهت شرکت در برنامه ها دعوت به عمل خواهد آمد.

و دوستانی که "فرم عضویت فعال" پر نکرده اند، نیز می توانند فرم را پر کنند!

و دوستانی که فکر می کنند اولویت ها و علاقه مندی هایشان در زمینه فعالیت های انجمن تغییر کرده ، می توانند مجددآً فرم عضویت را تکمیل نمایند.

در این زمینه هم اگر پیشنهادی دارید مطرح نمائید. با تشکر فراوان.
نوع مطلب : انجمن علمی معماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 10 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

"هنر چیست؟" پرسشی است که خیلی از ما می خواهیم پاسخش را بدانیم .

این همان پرسشی است که نایجل واربرتون در این کتاب کوچک، درخشان و قابل فهم برای همه، کوشیده است آن را روشن سازد.
او با کمک تصاویری از آثار سزان، بیکن، وارهول، هرشت و دیگران ، از منظر فلسفی و با سبکی خوشایند و فارغ از اصطلاحات فنی به چیستی هنر نگریسته است.


این کتاب در طی حدوداً 150 صفحه ، برخی از کوشش های مهم فلسفی در پاسخ دادن به پرسش از هنر در قرن بیستم را محل بحث و فحص قرار می دهد و در آخرین فصل به نتیجه گیری و بیان نظر شخصی نویسنده در این رابطه می پردازد.

این کتاب مناسب هر فرد علاقه مند به پرسش از هنر است. خواندن آن مستلزم هیچ گونه دانش فلسفی نیست و آشنایی اندکی با هنر برای فهم آن کفایت می کند.

مترجم: مرتضی عابدینی فرد

ناشر: انتشارات ققنوس
نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 8 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

قطر با طراحی ۵ استادیوم پیشرفته که با استفاده از انرژی خورشیدی، دمای فضای درونی را به کمتر از ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌رساند، یکی از مدعیان اصلی(!) کسب میزبانی جام‌جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ است.نوع مطلب : معرفی پروژه، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : شنبه 6 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز ، دكتر حسن مروتی سرپرست جدید دانشگاه شهید چمران اهواز در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه و مطبوعات، اظهار داشت:

"... وی درباره تغییر مكان دانشكده ادبیات به محل جدید در پردیس دانشگاهی گفت:

 تا مهرماه امسال همه گروه‌های آموزشی این دانشكده به پردیس دانشگاهی انتقال می‌یابند و بخشی از موزه ‌های دانشگاه به ساختمان سه گوش منتقل خواهند شد.
 
البته برای ایجاد دانشكده معماری و هنرهای اسلامی در این ساختمان مذاكراتی انجام شده كه امیدواریم به نتیجه برسد. "

تاریخ خبر: 2 شهریور 89

منبع خبر : سایت دانشگاه - لینک خبر


آیا امیدواری های سرپرست دانشگاه، به حقیقت می پیوندد؟!

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه 4 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

1- سایت 360cities.net  آثار معماری سراسر جهان را به صورت ۳۶۰ درجه جمع آوری می کند که تعداد زیادی از آثار معماری ایران را هم شامل می شود . سایت فوق العاده ای هست. حتما ببینید .


دو تا از عکس های این سایت:
2 - این سایت، عکس های بی نظیر و فوق العاده ای از دیدنی های سراسر دنیا داره . پس هر جای دنیا رو که آرزو دارید میتونید با چند کلیک توی این سایت ببینید.


!!Amazing Iran, u've never seen this before

http://www.worldisround.com/articles/73022/index.html

یکی از عکس های این سایت: (چند عکس دیگر از این سایت در ادامه مطلب آمده است)

شاهچراغ خاطره انگیز - شیراز
نوع مطلب : معرفی سایت، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 3 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان

انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می کند:


دومین نمایشگاه عکس
دانشجویان معماریبدینوسیله از کلیه دانشجویان معماری دانشگاه شهید چمران اهواز جهت شرکت در نمایشگاه دعوت می شود.

موضوع: آزاد

نحوه تحویل آثار: هر فرد می تواند حداکثر 3 عکس به صورت فایل کامپیوتری ،

 به انجمن علمی معماری تحویل نماید، یا به آدرس ایمیل انجمن(scu.architecture@gmail.com) ارسال نماید.

مهلت تحویل: 20 مهر 89

چاپ عکس ها بر عهده انجمن می باشد.

داوری آثار جهت شرکت در نمایشگاه ، توسط یکی از عکاسان برجسته استان خوزستان انجام می پذیرد.
نوع مطلب : انجمن علمی معماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 1 شهریور 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic