تبلیغات
معماری: بعد چهارم زندگی - دانشکده ادبیات سه گوش دانشگاه شهید چمران اهواز
 
معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

بنای افراشته دانشکده ادبیات و علوم انسانی معروف به ساختمان سه گوش ، با نمای سر در مزین به نقوش آجری و کاشی کاری های فیروزه ای رنگ خود، در حاشیه غربی کارون، دارای قدمتی هفتاد ساله است .

دانشکده ادبیات و علوم انسانی اهواز، عمارتی مثلثی شکل واقع درمیدان مولوی و درغرب رودخانه کارون می باشد

که با دو ورودی شرقی و غربی و حیاطی با صفا در بخش مرکزی توسط بانک ملی استان، به عنوان ساختمان سرپرستی و با الهام از معماری ایرانی ساخته شد.
 در سال 1309 هجری شمسی در پی تصمیم رضاخان برای تاسیس بانک های جدید از یک مدرسه معماری در آلمان به نام باهاوس درخواست شد تا روی معماری بومی خوزستان مطالعه و در نهایت طرح معماری بنای دانشکده سه گوش فعلی را پیشنهاد کند.

 پس از انجام مطالعات گروه معماران آلمانی بر روی معماری آجری دزفول و شوشتر در نهایت طرح ساختمان دانشکده سه گوش را که در آن زمان متعلق به بانک ملی بود به همراه طرح ساختمان راه آهن و ساختمان های مسکونی بانک ملی در سال 1315 تهیه شد و به تصویب رسید.ساختمان سه گوش با همکاری مهندسان و معماران ایرانی و آلمانی ، مقارن با احداث پل معلق فلزی اهواز که خود از شگفتی های پل سازی فلزی در روزگار خویش محسوب می گردید، احداث شد.


در اواسط سال 1334 خورشیدی با اعلام فروش ساختمان یاد شده که به دلیل شکل مثلثی آن به سه گوش معروف شده بود و در آن زمان محل استقرار استانداری – فرمانداری – شهرداری و اصل چهار شده بود ،

مسئولین دانشگاه جدید التاسیس جندی شاپور که نیازمند مکانی مناسب برای گسترش آن بودند ساختمان یاد شده را خریداری نمودند و از سال 1336 خورشیدی تا کنون به عنوان دانشکده ی پزشکی ، دانشسرای عالی ، مرکز علوم پایه ، مرکز سمعی بصری ، دانشکده ی علوم و در نهایت دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی مورد استفاده قرار گرفته است.از کاشی کاری های معماری اسلامی و طاق های بلند درآن بهره گرفته شده و این بنا در واقع هم چون نگینی در دل بناهای شهر اهواز است.


این دانشکده در نقطه ای بسیار مناسب و رو به رودخانه کارون واقع شده است و به لحاظ دسترسی مناسب و منظر و چشم انداز بسیار زیبایی که از روی پل و حتی ساحل شرقی رودحانه دارد ،

دارای موقعیت مکانی بسیار منحصر به فردی می باشد که به عنوان یکی از نمادهای شاخص فرهنگی شهر اهواز محسوب شود .
 این بنا در سال 1378 به شماره 2407 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
ماکتی از دانشکده سه گوش
نوع مطلب : آشنایی با آثارمعماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو