تبلیغات
معماری: بعد چهارم زندگی - مصاحبه با دکتر زرگانی، مدیرگروه معماری
 
معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

دکتر زرگانی استاد دروس مصالح ساختمانی و سازه های بتنی رشته ی معماری و هم چنین مدیر گروه رشته معماری هستند.


 این استاد دوست داشتنی، امسال بازنشسته خواهند شد. به این بهانه مصاحبه ای با ایشان را انجام دادم.

 هم چنین انجمن علمی معماری، وظیفه ی خود می داند تا در زمانی مناسب از ایشان به پاس زحماتش، تقدیر به عمل آورد. 
بیوگرافی:

دکتر حمید جاسمی زرگانی ، متولد سال 1324 در شهر اهواز می باشد. سال 1343 وارد دانشگاه تهران شده و در سال 1347 مدرک کارشناسی خود را در رشته ی عمران از این دانشگاه اخذ نمود.

 پس از طی خدمت سربازی در سال های 1348 تا 1350 ، در سال های 1350 تا 1354 در طرح های عمرانی مشارکت داشت.

در سال 1354 برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه نورث ایسترن ماساچوست آمریکا رفت و مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه اخذ نمود.

 پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، تحصیل در مقطع دکترای این دانشگاه را نیمه کاره رها کرد و به ایران بازگشت . از سال 1361 تا کنون ، عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه شهید چمران اهواز می باشد.

 در سال تحصیلی 89-88 ، مسئولیت مدیر گروه معماری دانشگاه شهید چمران اهواز را بر عهده داشت.


چرا رشته ی مهندسی عمران را انتخاب کردید؟


شاید بیشتر مسحور علم و تکنولوژی بودم که به سرعت در حال پیشرفت بود. در دوره دبستان و دبیرستان در ریاضی و علوم تسلط داشتم. پس آن چه را می خواستم در مهندسی می دیدم.


 الگوی شما در زندگی چه کسی بوده است؟

الگوی مشخصی نداشتم. شاید بیشتر همان مهندسان را که در کارگاه ها می دیدم و به نظرم می آمد، چیزی را خلق می کنند.


 خود را فرد موفقی می دانید؟ به چه دلیل؟

موفق؟! موفقیت نسبی است. اگر منظور ، راضی بودن از کار است، به نظرم این شغل(استادی دانشگاه) با روحیات من تا حدودی منطبق بود و نمی دانم اگر کار دیگری بود، تا چه حد موفق بودم.


دلیل انتخاب شما برای رفتن به آمریکا برای ادامه تحصیل چه بود؟

برای ادامه تحصیل به آمریکا رفتم زیرا کشوری بود که در آموزش و امور مهندسی پیشرفته بود.


دلایل شما برای بازگشت به اهواز و ماندن در این شهر چه بوده است؟

بومی اهواز هستم و تقریباً تمام بستگان من در اینجا زندگی می کنند. پس از مصاحبه در تهران، شهرهای دیگری را نیز می توانستم انتخاب کنم ولی اهواز را ترجیح دادم.


تاکنون چه تالیفات و مقالاتی را  داشته اید؟

یک مقاله را در سمیناری در خارج از کشور به صورت مشترک و دو مقاله را در ایران به صورت مشترک ارائه کرده ام. هم چنین سه مقاله از من در مجلات داخل کشور به چاپ رسیده است. جزوات متعددی دارم و در حال نوشتن کتاب های دروسی که تدریس می کردم، هستم. در هنگام استخدام در دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشکده مهندسی تازه تاسیس بود و مراجعی که نیاز داشتم، به روز نبودند و بنابراین عمده ی وقت و انرژی خود را صرف تدریس می کردم. هم چنین در آن زمان تعداد اعضای هیئت علمی نسبت به دانشجویان کم بود.


در چه پروژه هایی شرکت یا همکاری داشته اید؟

پیش از استخدام در دانشگاه به صورت ناظر و طراح و مجری پروژه هایی را نظارت ، سرپرستی و اجرا کرده ام و در حال حاضر مشاور پروژه های عمرانی بزرگ در زمینه بتن هستم.


 آیا کار در خارج از دانشگاه مانع موفقیت بیشتر شما در دانشگاه نیست؟

رشته های مهندسی، رشته های کاربردی و علمی هستند. پژوهش و تحقیق رکن اصلی پیشرفت و ترقی در رشته است. مدرس علاوه بر مطالعه، پژوهش و تحقیق باید بتواند نتایج آموخته ها را در عمل ببیند. لذا کار در خارج از دانشگاه لازم است تا با سوالاتی که در عمل ایجاد می شوند، مواجه شود و راه حل را بیابد و نتیجه را هم ببیند. اما کارهای خارج از این حدود و کارهای اجرائی ای که به رشته ارتباط ندارند یا کارهای اجرائی مربوط به رشته که وقت گیر هستند و بیشتر حالت صرف اقتصادی دارند را توصیه نمی کنم.


یک سوال معروف و تکراری. علم بهتر است یا ثروت؟!

اگر علم باشد، ثروت هم هست ولی ثروت بدون علم و کار است که خیلی مطلوب من نیست. ثروت مجموعه زحمات گذشته است که می تواند در جهت مطلوب به کار رود. بدون علم و کار، ثروت از بین می رود.


یک سوال خودمانی. در دوران تحصیل تقلب کرده اید؟!

تقلب نکردم و سعی هم نکردم چون بیشتر اوقات احتیاجی نداشتم و اگر هم کم می آوردم، به همان راضی بودم.

یک خاطره از دوران تحصیل خود بیان کنید؟


یک بار در درس فیزیک در دبیرستان، راه حل مسئله را در لحظه ی آخر پیدا کردم و از استاد خواهش کردم آخر از همه برگه ام را بگیرد ولی بلافاصله پشیمان شدم و مسئله را حل نکرده، برگه ام را به او تحویل دادم.


یک خاطره از دوران تدریس خود بیان کنید؟

امتحان بتن آرمه همزمان شد با بمباران هواپیماهای عراقی در نزدیک دانشکده که ساختمانی قدیمی داشت و به دانشجویان اختیار دادم که امتحان را ملغی کنند یا ادامه بدهند، که ترجیح دادند ادامه بدهند.


نظر شما درباره رشته ی معماری چیست؟

رشته ی معماری در حقیقت یک هنر کاربردی است. تلفیقی از علم، عمل، هنر، استعداد ، ذوق و سلیقه است. نزدیک ترین رشته به رشته ی عمران است و در مورد امور ساختمانی و عمرانی همکاری نزدیکی با هم دارند.


 از وضعیت علمی گروه در حال حاضر راضی هستید؟

اگر منظور گروه معماری باشد که اساتیدی انتخاب شده اند که توانایی خوبی دارند، اما در گروه هم از نظر تعداد اساتید و هم بیشتر از آن از نظر فضا، مشکلات زیادی داریم. گروه در حالت غیر عادی و بدون آمادگی لازم، تشکیل شد. اما با همین وضعیت که نطفه ی آن بسته شده، امیدوار هستم به سرعت وضع خوبی پیدا کند.


آیا از دیدگاه شما دانشجویان امروز با زمان شما تفاوت دارند؟ به چه دلیل؟

در دوران ما تعداد دانشگاه ها و دانشجویان کم بودند. فقط دانشگاه تهران رشته ی معماری داشت و پس از آن دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه ملی(شهیدبهشتی فعلی) این رشته را تاسیس کردند. خوشبختانه هنوز این رشته زیاد تاسیس نشده است و امیدوارم دانشجویان با علاقه و با استعداد در این رشته پذیزفته شوند. در هر حال در زمان ما از وسائل سرگم کننده ای مثل تلویزیون و غیره خبری نبود و دانشجوی تمام وقت واقعی بودیم.


به نظر شما در حال حاضر ما دانشجویان باید با چه راهکارهایی زمینه موفقیت و پیشرفت خود را فراهم کنیم؟

 دانشجو باید تمام وقت باشد یعنی از شروع ترم همگام با کلاس پیش برود و درس ها را برای شب امتحان نگذارد. درسی که در زمان کوتاه حفظ شود زود از حافظه بیرون می رود.


سخن آخر شما با دانشجویان چیست؟

به دانشجویان توصیه می کنم از وقت خود حداکثر استفاده را بکنند. تحصیل و علاوه بر آن ورزش را نیز توصیه می کنم. منظورم این نیست که به خود سخت بگیرند زیرا جوان هستند و به مقتضای جوانی نیز زندگی می کنند ولی یادشان باشد که زمان به عقب بر نمی گردد.


مصاحبه و تنظیم : محمد امین شریفیان- 5 شنبه 3 تیر 89
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 11 تیر 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو