تبلیغات
معماری: بعد چهارم زندگی - خلاصه مقالات سمینارهای گروه معماری
 
معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

خلاصه ی مقالات ارائه شده در سمینارهای گروه معماری در نیمسال دوم 89-88 :


1-عنوان سمینار: جریانهای تجدد در معماری معاصر ایران               ارائه دهنده: روح اله مجتهدزاده
  زمان: دوشنبه 89/20/2 - ساعت 14-13                                           مكان: دانشكده مهندسی

خلاصه ارائه:
 
هرچند تجدد همواره پدیده‌ای معاصر و در رابطه با مدرنیته تعریف گردیده، اما واقعیت آن است كه تجدد و نو به نو شدن خواستی دایمی و زیربنای بسیاری از تحولات جوامع بشری است.
 
در عرصه معماری نیز تجدد و خواست نوآوری محرك بسیاری از جریانهای تاریخی و معاصر بوده است.
 اما آنچه وجه تمایز گونه‌های مختلف نوآوری و تجدد در تاریخ معماری است میزان تحمیلی یا خودجوش بودن آن است.

 بررسی تاریخ معماری هر مقطعی بر این اساس (خودجوش یا تحمیلی بودن جریانهای تجدد) وجه تمایز آن مقطع را از مقاطع پیش از خود روشن می‌سازد. در این سمینار به بررسی وجوه تحمیلی و خودجوش تجدد در معماری معاصر ایران می‌پردازیم.


بقیه در ادامه مطلب.


2- عنوان سمینار: سیر تاریخی شكل‌گیری موزه                                       ارائه دهنده: حسن حكمت

  زمان: سه‌شنبه 89/2/28- ساعت 14-13                                            مكان: دانشكده مهندسی

خلاصه ارائه:

 موزه یکی از مكان هایی است که بهترین چهره از انسان را می نمایاند. امروزه بر هرکس آشکار است که یکی از عوامل موثری که موجب رشد و ترقی یک جامعه از نظر فرهنگی واجتماعی می گردد، همانا موزه ها و مراکز فرهنگی هستند.

 دراواخر قرن سوم قبل از میلاد اولین موزه در شهر اسکندریه تاسیس گردید . در قرون وسطی( نوزایش ) مجموعه هایی از اشیاء کمیاب و نفیس به نمایش در می آوردند و موزه به مكان جمع آوری اشیاء متبرك و مذهبی تبدیل گردید،
 لیكن با آغاز رنسانس از انهدام كامل این گنجینه ها جلوگیری ‏‏وتداوم سیر سابق تجدید حیات می یابد كه در همین دوره موزه در اغلب  پایتخت های اروپایی نمایان می شود و در این زمان موزه ها جنبه عمومی وملی می یابند در قرن نوزدهم وبیستم نیز موزه ها به حالت تخصصی در می آیند.

 در ایران نیز موزه با مفهوم امروزی از حدود 120 سال قبل در اواخر قاجاریه به منظور جمع آوری و نگهداری اشیاء  سلطنتی مشاهده می گردد و در اوایل قرن حاضر از صورت خصوصی به حالت عمومی در می آید ، در اواخر دوره پهلوی اول اولین موزه رسمی ساخته وافتتاح می گردد واز این دوران به بعد سیر ساخت موزه در ایران سرعت می گیرد وهم اكنون تقریبا در تمام مناطق ایران موزه ها با فرم وعملكرد های گوناگون وجود دارد.3- عنوان سمینار: خلوت و قلمرو پایی و معماری                                   ارائه دهنده: میلاد پرتار
  زمان: دوشنبه 89/2/29- ساعت 14-13                                              مكان: دانشكده مهندسی

 خلاصه ارائه:

قلمرو پایی سازوكاری است بزای تنظیم حریم بین خود و دیگران كه با شخصی سازی یا نشانه گذاری یك مكان یا یك شیء و تعلق آن به یک فرد یا یک گروه بیان می شود.
در انسان برخلاف حیوان رفتارقلمروپایی حتی اگر مبنای زیست شناسی داشته باشد باز هم تابع هنجارها و معیارهای فرهنگی است.

 قلمرو پایی ارتباط تنگاتنگی با مفهوم خلوت به معنای حدفاصل انزوا و اغتشاش دارد. هر الگوی جاری رفتار نیازمند سطح مطلوبی از خلوت است. سمینار حاضر سعی در ارائه این دیدگاه دارد كه ساختار محیط ساخته شده باید به فضای شخصی و نیازهای قلمروپایی پاسخ گوید.

 قابلیت شخصی سازی محیط تحت تاثیر توانایی مالکیت بر یک مکان،احساس آسایش در آن و تمایل به محافظت از آن قرار داد. بنابراین طراحی ساختمان ها و فضای بین آنها در درک مردم نسبت به کنترل قلمرو مکانی موثر است. در میزان و نحوه کنترل قلمرو مکانی سلسه مراتبی وجود دارد که از درجات مختلف شخصی سازی،مالکیت و کنترل حاصل می شود.4- عنوان سمینار: ارزیابی عملكردها ، خسارات ، آسیب پذیری و نیازها در رابطه با مدیریت بحران 

           ارائه دهنده: محمدابراهیم مظهری
 
زمان: دوشنبه 89/3/3- ساعت 14-13                               مكان: دانشكده مهندسی

 خلاصه ارائه:

 بازسازی پس از سانحه به دلیل ویژه بودن شرایط حادثه دیدگان محتاج تدابیر خاص خود است، سمینار حاضر قصد دارد پاره‌ای از این تدابیر را بررسی و تشریح سازد.

 تدابیری نظیر در نظر گرفتن نیازها و خواسته های مردم، حل مالكیت زمین، عدالت در توزیع منابع، حداكثر استفاده از منابع داخلی، در دسترس بودن منابع و اعتبارات ملی، حداکثر استفاده در جهت کاهش خطرات و انجام اصلاحات معماری و شهرسازی، هماهنگی بازسازی با اهداف و استراتژیهای توسعه ملی و منطقه ای، تامین مشاركت مردم در تمام مراحل كار و ...5- عنوان سمینار: سازه های چادری؛ بررسی  یک الگوی پایدار معماری با نگاه به معماری ایران
             
        ارائه دهنده: زهرا نام آور                          

 زمان: دوشنبه 10/3/89- ساعت 14-13                     مكان: دانشكده مهندسی

 خلاصه ارائه:

 امروزه عمدتاً چادر به معنای سكونتگاهی موقت و ویژه زندگی كوچ نشینی درك می ‌گردد. اما شواهدی نشان می‌دهد كه در گذشته این گونه نبوده ‌است.

 به عنوان مثال كلمه‌ای كه برای چادر در زبانهای یونانی و عربی به كار می‌رود، نسبت به كلمه «چادر» در زبان فارسی دارای معنای گسترده‌تری می‌باشد و به طور كلی نشانگر محل پوشیده‌است.

چادرها در طول تاریخ ، بنا به اهداف مختلف ، سازه‌ای پر اهمیت باقی مانده‌اند. تاریخ استفاده از سازه‌های كششی در شكل چادرهایی از مصالح طبیعی، به بیش از سی هزار سال قبل باز می‌گردند.

 استفاده از چادر توسط انسان های در حركت، چون عشایر و استفاده از چادر در لشكركشی لشكریان (ایرانی، یونانی و رومی) و حتی نیروهای ارتشی دنیای مدرن ادامه یافت و در وقایع مذهبی و گردهمایی‌‌ های اجتماعی سازه‌ای مناسب شناخته شد. سمینار حاضر به بررسی وجوه اهمیت سازه‌های چادری در گذشته و حال می‌پردازد.نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 25 خرداد 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو