معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

در جام جهانی 2010 ، استادیوم خلیج نلسون ماندلا ، کاری از گروه GMP architeckten ، یک ورزشگاه 46 هزار نفری است که در جنوب شرقی کشور آفریقای جنوبی و در ساحل بندر الیزالبت قرار دارد.

این ورزشگاه، یکی از 10 ورزشگاه جام جهانی 2010 است که 8 مسابقه در آن برگزار می شود.

استادیوم دارای سقف با سازه ای منحصر به فرد و دیدنی است که نگاه ها را به خود جلب می کند.

استادیوم بر دریاچه ای زیبا مشرف است.


By;  David k.

From : http://www.plusmood.com

  translated by : M.A.Sharifian


هندسه ی سقف با توجه به وضعیت و شرایط محیطی طراحی شده است و نه تنها جمعیت را از نور مستقیم خورشید، بلکه از طوفان های آن منطقه نیز محافظت می کند.

طراحی شاخص و کم نظیر سقف، نتیجه ی آرایش متناوب تیرآهن های پوشیده شده و ملبس و هم چنین غشای کشیده شده ای است که بین آن ها قرار دارد.

بندر الیزابت یکی از بزرگترین شهرهای آفریقای جنوبی ، در ساحل اقیانوس هند واقع شده است و درحال حاضر بخشی از خلیج نلسون ماندلاست. سومین بندر بزرگ کشور ، اهمیت اقتصادی فراوانی دارد زیرا مرکز اصلی صنعت موتورسازی آفریقای جنوبی در این شهر قرار دارد.

شهر (P.E.(Port Elizabeth  جهان گردان زیادی را از داخل و خارج از کشور به خاطر ورزش های آبی ای که در ساحل معتدل این بندر و در مجاورت پارک ملی انجام می شود ، به خود جذب می کند.


استادیوم خلیج نلسون ماندلا با ظرفیت 46 هزار نفر ، بزرگترین مرکز تجمع مردم در P.E  تلقی می شود و پیش بینی می شود به عنوان نماد و نشان اختصاصی جدیدی برای "شهر بادها" شناخته شود.


موقعیت استادیوم که بین اقیانوس هند و انتهای شمالی دریاچه قرار دارد ، پتانسیل زیادی برای گسترش دارد. و یک مکان مناسب برای انجام ورزش های آبی می باشد.

بنابراین جدا از از میزبانی ورزش های فوتبال و راگبی، این استادیوم امکان برگزاری ورزش های آبی و دوچرخه سواری را نیز داراست.

به عنوان یک مرکز تفریحی، این ورزشگاه قابلیت های محیط زیستی و چند عملکردی را داراست، ویِژگی ای که سایر مراکز شهر، فاقد آن بودند.

سایت پلان مجموعه


به عنوان یک ساختمان ساده و بی آلایش، استادیوم بر روی یک لژ افراشته در مجاورت دریاچه و در میان حرکت ملایم توپوگرافی زمین واقع شده است.

استادیوم همانند یک " گل" از درون زمین به بیرون سر برمی آورد و تصویری زیبا همراه با انعکاس درون آب را به بینندگان عرضه می کند.


نیمرخ آن به خاطر انحنای تیرآهن های سقف و پیکربندی بی الایش ساختار بتنی اولیه در زیر آن، که ردیف های ستون بندی دو طبقه را فرم می دهد، قابل توجه است.

این سلسله ردیف ها سرتاسر استادیوم را دور می زند و به روی کسانی که از پارک مجاور بازدید می کنند ، نمایان می شود.


قوس خارجی با یک لبه ی مرتفع ، برای جلوه دادن یک دید دراماتیک ، طراحی شده است.

منطقه ی غشای PTFE  در عرصه ی میانی با یک شیار کابلی به دو قسمت تقسیم می شود.

این شیار از یک الگوی متناوب و مجوف که به وسیله ی مصالح مختلف تقویت شده، تشکیل شده است. روکش آلومینیومی که بر روی تیرآهن های سهمی وار قرار دارند، در سطوح پایین تر سوراخ دار شده اند و درجات مختلفی از شفافیت و هم چنین منظره های مختلفی از پارک، دریاچه و دریا را به همراه فراهم کردن مقدار نور مورد نیاز خورشید، به نمایش می گذارند.

نحوه ی شکل گیری سازه سقف


تجهیزات مورد استفاده و نورافکن ها و تاسیسات برقی ، بالای غشای سقف قرار گرفته اند و بنابراین جلوی دید تماشاگران را نمی گیرند و  به آکوستیک ورزشگاه نیز کمک می کنند.

تصویر استادیوم در طی مراحل ساخت


پ.ن. : به نظر من این استادیوم، زیباترین استادیوم جام جهانی 2010 هست و حتی از ورزشگاه ساکرسیتی که ورزشگاه اصلی این مسابقات هست، زیباتر می باشد.
نوع مطلب : آشنایی با آثارمعماری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 19 خرداد 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو