معماری: بعد چهارم زندگی
انجمن علمی معماری دانشگاه شهید چمران اهواز
 
 

همان طور که اطلاع دارید، مدتی قبل مطلبی درباره ساختمان موسسه تکنولوژی لوزان سوئیس،

کار گروه معماری ژاپنی SANAA در وبلاگ قرار داده شد.

در روز 28 مارس 2010 (8 فروردین) اعلام شد که SANAA ، جایزه پریتزکر 2010 را دریافت خواهد کرد.

در واقع جایزه پریتزکر، همان نقش جایزه نوبل در رشته معماری را بر عهده دارد.
SANAA ، مخفف نام اعضای این گروه است:

Sejima and Nishizawa and Associates

بااین جایزه،نام سجیمای54ساله و نیشیزاوای44ساله،درکنار نامهایی چون فرانک گری،رم کولهاس و رنزو پیانو قرار گرفت.

آن ها کیفیات ضروری معماری را می جویند و به دنبال کیفیات فضای پیوسته هستند :

سبکی ،شفافیت و جسمانیت .سجیما و نیشیزاوا، برندگان جایزه ی پریتزکر 2010


 28 مارس 2010 

By; Aleksandr Bierig

From: http://archrecord.construction.com


ترجمه: مریم پورمیرزاکازویو سجیما و ریو نیشیزاوا، شرکای مؤسسه ی سجیما و نیشیزاوا و شرکای توکیو که به نام SANAA شناخته می شود، جایزه پریتزکر سال 2010 را دریافت خواهند کرد.

ساختمان های مؤسسه که رنگ آمیزی کم ، جزئیات اضافی و سازماندهی فضایی روان از مشخصات آن ها محسوب می شوند، توسط داوران به عنوان مکان هایی شناخته شدند که

 "شکل فیزیکی آن ها، باعث شکل گیری وضعیتی لذت بخش در مردم، اشیا، فعالیت ها و چشم اندازها می شود."جایزه ی پریتزکر که در سال 1979 تأسیس شده ، هر سال توسط مؤسسه ی هیات به یک یا چند معمار که به طور مداوم کارهای معماری برجسته ای تولید کرده اند اهدا می شود.


 این سومین باری است که دو معمار همزمان موفق به دریافت این جایزه می شوند. پیش از این ژاک هرزوگ و پیر دو مورون در سال 2001 و اسکار نیمایر و گوردون بانشافت در سال 1988 مشترکاً به این افتخار نائل شدند.

 هیئت داوران در مورد طبیعت کار گروهی سجیما و نیشیزاوا اظهار کردند: « تشخیص این که کدام یک از این دو نفر مسئول کدام جنبه از پروژه ای خاص است عملاً غیرممکن است.»

نیشیزاوای 44 ساله، جوان ترین معماری است که تا کنون جایزه ی پریتزکر را از آن خود کرده است. پیش از این، این افتخار به ریچارد میر تعلق داشت که در سال 1984 در 49 سالگی به این جایزه دست یافت.

 پس از زاها حدید که در سال 2004 برنده ی این جایزه شد، سجیمای 54 ساله دومین برنده ی زن محسوب می شود. سجیما در بیانیه ای از پیش آماده شده گفت: « من از کسب چنین افتخاری بسیار خوشحالم. مدت ها تلاش می کردم دریابم که چگونه می توانم سبک معماری آزادی را تولید کنم که برای نسل جدید معماری حائز اهمیت باشد.»سجیما که متولد سال 1956 است، در دانشگاه زنانه ی ژاپن درس خواند و پس از فراغت از تحصیل در سال 1981 به دفتر معماری تویو ایتوی توکیو پیوست. او در سال 1987 مؤسسه ی خود به نام کازویو سجیما و شرکا را تأسیس کرد که نیشیزاوا در همان سال به آن پیوست. در آن زمان، نیشیزاوا هنوز دانشجوی دانشگاه ملی یوکوهاما بود که در سال 1990 فارغ التحصیل شد.

در سال 1995، نیشیزاوا به منظور باز کردن دفتری برای خود، تصمیم به ترک مؤسسه گرفت. ولی سجیما با پیشنهاد شراکت، او را متقاعد کرد بماند و نام دفتر را به SANAA تغییر داد. سجیما و نیشیزاوا هر دو به کارهای مجزا نیز می پردازند و اغلب بر کمیسیون کمتر تأکید دارند.

از زمان شروع کار SANAA، این مؤسسه به طور مداوم سهام کاری خود را توسعه داده است. کارهای اولیه اکثراً در ژاپن صورت می گرفتند؛اولین پروژه ی عمومی عمده ی مؤسسه، موزه ی "او- میوزیم" به سال 1999 در ناگانوی ژاپن است، که ساختمان دراز و پیچ در پیچی است به رنگ مشکی و مزین به شیشه ی لعاب داده شده که بر روی ستون هایی بر سطح چوبی قرار گرفته است.


O Museum in Nagano, Japan.
O Museum interior.


با این که در ساختمان های بعدی مؤسسه، رنگ های روشن تری به کار رفته اند و اغلب این ساختمان ها در مناطق شهری قرار دارند،

او- میوزیم گواهی بر کارهای متمایز SANAA در زمینه ی ساخت موزه است.

 
پنج سال بعد در سال 2004، سجیما و نیشیزاوا

اولین شاهکار جهانی خود یعنی موزه ی هنر معاصر قرن 21 در کانازاوای ژاپن را به پایان رساندند.

 این موزه که در مرکز پارکی شهری قرار گرفته، ساختمانی دایره وار دارد که از تمام جهات به فضای اطراف باز می شود و حاوی اتاق های مجزا با ارتفاعات و اندازه های متنوع در شبکه ای چهارخانه شکل است که مجموعه ای از حجم های متنوع را به وجود می آوردند و چشم انداز بیرون را منعکس می کنند.Japan's 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa

the interior of the 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawaاین مؤسسه در سال های اخیر زنجیره ای از پروژه های بین المللی تحسین برانگیز را به اتمام رسانده است؛

از جمله:

 پاویون شیشه ای موزه ی هنر تولدو در اوهایو (اولین پروژه ی آمریکا) در سال 2006،

 مدرسه ی مدیریت زولورین در اسن آلمان در سال 2006،


the exterior of the Zollverein School of Management and Design in Essen, Germany.an interior view of the Zollverein school


 تئاتر دولتی آلمره ی هلند در سال 2007،


و موزه ی جدید هنر معاصر نیویورک در سال 2007.


این مؤسسه در فوریه ی گذشته شاهد بازگشایی باشکوه مرکز آموزشی رولکس در مدرسه ی پلی تکنیک فدرال لوزان واقع در لوزان سوییس بود.

این پروژه بر کشف جدید مؤسسه دلالت دارد:

کف و سقف این ساختمان یک طبقه به شکل چشم اندازی داخلی طراحی شده است که بخش های مختلف آن از جمله کتابخانه ها، کافه ها و محل نشست ها، با تپه ها و دره ها از هم جدا شده اند و مورد استفاده ی دانش آموزان قرار می گیرند.


the exterior of the Rolex Learning Center in Lausanne, Switzerland.
 علاوه بر این کار تکمیل شده، SANAA چندین پروژه ی در دست احداث دارد،

 از جمله:

موزه ی "لانس لوور" در شهر لانس فرانسه
،

توسعه ی مؤسسه ی هنر مدرن در والنسیای اسپانیا،

و کارخانه ای در محوطه ویترا در "ویل ام رین" آلمان.


سجیما همچنین در سال جاری به عنوان مدیر نمایشگاه معماری بین المللی دوساله ی ونیز انتخاب شده که از 29 اوت تا 21 نوامبر برگزار می شود.

 این اولین همکاری او با نمایشگاه محسوب نمی شود. در سال 2000 آراتا ایسوزاکی از او برای شرکت در پاویون ژاپن دعوت به عمل آورد، و درسال 2004 نیز موزه ی سجیما و نیشیزاوا در کانازاوا به عنوان برجسته ترین کار،برنده ی شیر طلایی ونیز شد.

این دو نفر همچین در سال گذشته پاویون موقتی را در گالری سرپنتین لندن طراحی کردند که در سطح جهان مورد تحسین قرار گرفت.سجیما و نیشیزاوا فعالیت فرهنگی نیز داشته اند. این دو در دانشگاه های سرتاسر دنیا از جمله دانشگاه کیو (سجیما)، دانشگاه ملی یوکوهاما (نیشیزاوا)، و مدرسه ی معماری پرینستون تدریس و سخنرانی کرده اند.

 با این که هیچ یک از این دو، مقاله ای بر شرح کار خود ننوشته اند، پروژه های آن ها توسط ناشران مختلف از جمله "ژاپن آرشیتکت"، "ال کروکیس" و "الکتا آرشیتکتر" به صورت رساله های موضوعی منتشر شده اند.

 سجیما و نیشیزاوا پس از کنزو تانگه (1987)، فومیهیکو ماکی (1993) و تادائو آندو (1995)، چهارمین و پنجمین برندگان ژاپنی این جایزه محسوب می شوند.
نیشیزاوا در مورد پیروزی خود اظهار داشت "در آن واحد احساس افتخار می کنم و خیلی هیجان زده ام."

 او اضافه کرد: « من این جایزه را حمایت از تلاش هایمان قلمداد می کنم. هر بار که ساختمانی را به پایان می رسانم، از پیشامدها لذت می برم و در عین حال به اتفاقاتی که رخ داده فکر می کنم. هر پروژه ای انگیزه ی من برای پروژه ی بعدی محسوب می شود.»

سجیما و نیشیزاوا در مراسمی تشریفاتی در الیس آیلند نیویورک که 17 مه برگزار می شود جایزه ی خود را دریافت می کنند.

جایزه ی پریتزکر شامل مبلغ صدهزار دلار به همراه مدال بزرگ برنزی می شود.


نوع مطلب : مطلب گردآوری شده، آشنایی با آثارمعماری، آشنایی با معماران، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 16 فروردین 1389 :: توسط : محمدرضا نظریان
درباره وبلاگ
انجمن علمی معماری
معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر وبلاگ: محمدرضا نظریان
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو